Fiskekort säljs här Kvillen är mer svårtillgänglig från land med … Man kan fiska från land när man vill. Du kan fiska på flera ställen, men på andra sidan sett från skaris dvs ta bilen eller cykla längst med gamla Stockholmsvägen och promenera ner i morga hage mfl ställen. Såväl sommar som vinter fångas mycket abborre vid traditionellt pimpelfiske. Frängtjärn ligger mellan Arnemark och Sikfors (se länken till Google Maps nedan). Jiggfiske brukar ge bra fångster. Sjöarna erbjuder fint fiske efter abborre och gädda.
Abborren i Vättern håller fin medelvikt, ca 3-4 hg. Ibland kan dock makrillen vara mycket nära land. Tuff jobbvecka med nattpass & övertid. Avslutade denna vecka dessutom med att gå vakt med Jocke på våran båtklubb. Kleven hyser grov gädda. Det är helt och hållet en smaksak och beror på vad man själv föredrar eller har möjlighet till.
Fiskarter: Gädda, Abborre, Mört, Braxen, Benlöja, Sutare, Ruda och Öring. Gäddan är en långsmal fisk med fenor längst bak och ett stort huvud med vassa tänder. Stora Neden är en nästan 60 meter djup sjö. En gammal roddbåt duger alldeles utmärkt i de flesta fall, om man vill fiska från båt. Att fiska från båt gör det visserligen enklare att fiska på flera platser snabbt men det går lika bra att fiska från land. Gäddor förekommer i två nyanser – antingen är den gulaktig om den är en bräckvattengädda, som lever i fria, djupa vatten, eller så är den kamouflagegrön om den är en gräsgädda som levt i grunda men frodiga sjöar, där den behöver mer skydd.
I sjöarna finns gädda, abborre, mört, sik och sutare. Men de flesta brukar hyra båt för att kunna ta sig över hela sjön lite enklare och hitta de bästa ställe. För dig som vill ha matfisk finns det goda möjligheter att fiska abborre, gös och det mest lättfångade av allt - strömming. Möjligheterna att fiska från land är bra. Lämpliga fiskeplatser finns bl.a. Möjligheterna att fiska från land är goda runt Kleven. Passade på att fiska lite från land innan vi stack 05.00. Här finns bra möjligheter att fiska från land vid alla sjöar. Bräkneån erbjuder ett bra spinnfiske efter gädda och ett bra mete efter abborre och brax. På kartan försöker jag visa att du ska parkera din bil där vid den röda pricken typ, sen så ska du gå genom skogen tills du kommer ut på udden. I strömmande vatten finns även öring.
Strömming fiskas lättast tiden runt midsommar, både från land och båt och brukar nästan alltid ge dig fisk. Passade på att fiska från land efter vaktpasset!
Vi har sammanlagt 11 båtar i Kroksjöarna som kan hyras för en liten kostnad. kring badplatsen och på uddar i sjöns sydvästra del. Sen så har vi ju Bredsjön som du sa, om du ska fiska där från land så ska du inte fiska vid alla hus och så där utan på andra sidan, eller hur man nu ska förklara. När du ska fiska makrill från land finns det inga direkta krav på utrustningen. Du kan fiska gös och abborre från stenpiren bredvid skaris och båtbryggorna.